Blog

Evsiz Kalmak Kimsenin Tercihi Değildir!

homeless1

“Evsiz kalmak kimsenin tercihi değildir” diyoruz, çünkü insanları evsiz kalmaya yani sokakta yaşamaya iten nedenleri biliyoruz ve bunları diğer insanlara da anlatmak ve kamuoyunda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, kimse o soğuk sokakta bir bank üzerinde uyumak istemez. Diğer insanların aşağılayıcı, hatta tiksinen bakışlarını hissetmek istemez. İnsanların kendisini görmezden gelmesini istemez.

Evet, kimse tanıdığı çevreden, arkadaşlarından, ailesinden ve sıcacık yuvasından ayrılıp sokaklarda yaşamak istemez.

Biz bunları nereden mi biliyoruz? Kendisine “outsider” diyecek kadar İngilizceye hâkim olan Ali abiyi tanıyoruz. Onunla çay içip felsefi sohbetler yapabiliyoruz. Ya da iyi bir diş teknisyeni ve mutlu bir aile babasıyken kendisini bir anda sokaktaki acımasız hayatın içinde bulan Kadir’le bir araya gelip bir tas çorba içebiliyoruz.

Adına ne derseniz deyin, ister kader, ister hayatın akışı, isterse şanssızlık. Ama şunu bilin ki, “evsiz kalmak kimsenin tercihi değildir” ve bizler de, hatta sizler de bir gün evsiz kalıp sokaklarda yaşamaya başlayabilirsiniz. İşte #corbadatuzunolsun hareketinin amacı buna dikkat çekmek ve bir nebze de olsa bu konuda toplumda bir farkındalık yaratabilmektir.
Tüm amacı, duygularını yavaş yavaş kaybeden bu dünyada biraz olsun iyi bir şeyler yapmak olan bir grup güzel, vicdanlı insanın bir araya gelmesiyle oluşan #corbadatuzunolsun hareketi, yaklaşık 3 yıldır aralıksız olarak her gün sokakta yaşayan evsiz insanlara çorba dağıtmaktadır.

Evet, dile kolay tam iki yıl. Bayram, tatil, soğuk demeden her gün yapılan bir etkinlik bu. Şu anda sadece Beyoğlu bölgesinde yaşayan insanlara ulaşabiliyoruz. Her ne kadar dikkat etmeseniz de bu ufacık bölgede bile 250 kişi civarında sokakta yaşayan evsiz insan bulunmakta.

İstanbul’da ise toplamda 10 bin kişinin evsiz olduğunu biliyor musunuz? Ne kadar çokmuş değil mi? Bakın, bu yazı bile farkındalık oluşturmamızda bir araç ve az da olsa bunu yapabiliyoruz. Ama tabii ki bizim için yeterli değil. Biz daha çok “insana” ulaşmak istiyoruz. Çünkü onların bize ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Evsiz kalmanın bir tercih olmadığını bildiğimiz gibi. Bu nedenle de bu hareketi Türkiye’nin dört bir yanına yaymak istiyoruz. Şimdilik sadece sokakta yaşayan evsiz insanlara vicdanlarımızı uzatıyoruz ama amacımız sadece evsiz insanların sorunlarına dikkat çekmek değil, yardıma ihtiyacı olan her “insana” elimizi uzatmak. İşte tam da bu nedenle diyoruz ki: Hadi sen de gel #corbadatuzunolsun.